Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 15:53 Bu haber 369 kez okundu
 
Herkesin Mutlaka Bir Kez Başına Gelen Rahatsızlık: Burun Kanaması
Oldukça yaygın olan burun kanaması burun mukozasındaki ince damarların hasar görmesinden meydana gelmektedir.
SAĞLIK Haberi


 

 

Oldukça yaygın olan burun kanaması burun mukozasındaki ince damarların hasar görmesinden meydana gelmektedir. Bazen çok ciddi bir sorun haline gelirken bazen de kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Burun Kanaması hastalığı nedir belirtileri nelerdir bunun için her yaşta farklı semptomlar gözlemlenebilir. Burunda bulunan çok fazla damarlar olmasından dolayı ufacık bir hasar dahil burun kanamasına neden olabilir.

 

Tıpta Epistaksis olarak bilinen burun kanaması zaman zaman kolay tedavi edilebilmekte olsa da ciddi durumlarda da karşılaşma ihtimali her zaman vardır. Özellikle ebeveynler için endişe duyulan bu hastalık gerekli tetkikler sonucunda cevap vermektedir. Bazen de yaş gruplarında sıklıkla kendini tekrarladığı durumlarda ise farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Burun kanaması ön ve arka tabaka olmak üzere iki yerden kaynaklı görülmektedir.

 

Burnu doğrudan etkileyen;

 

Ön burun kanamalarında;

 

 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Aşırı sümkürme
 • Gereksiz sprey kullanımı
 • Burun karıştırma
 • Alerjik durumlar
 • Burun çekme sıklığına bağlı olarak meydana gelmektedir.

 

Burnun genel yapısına bağlı olarak gelişen;

 

Arka burun kanamalarında;

 

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
 • Damar yapısı
 • Tümörler
 • Tansiyon hastalıkları
 • Ameliyata bağlı oluşan kanamalar gibi bazı durumlarda görülmektedir. Bunlar daha ciddi tedavilerle geçirilmekte ve beraberinde başka hastalıklara da neden olmaktadır.

 

Genellikle sık sık tekrar eden burun kanaması durumlarının kontrol altına alınması gerektiği durumunda Burun Kanaması tedavisi ilaçları kullanılmaktadır.

Burun Kanamasında Acil Müdahalenin Önemi

 

Özellikle durmayan ve tekrarlayan bir burun kanaması varsa mutlaka doktora görünmek gerekir çünkü farklı bir hastalığa neden olabilir. Büyük bir kısmı tehlikesiz olan burun kanamasını durdurmak için buruna soğuk kompres uygulanarak kan akışının yavaşlatmak gibi ya da başı öne eğmek gibi bazı önlemler alınabilir ama kanama kontrol altına alınamadığı takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekebilir.

 

Kanama odağının tespiti ve tampon uygulaması başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Tekrar ve şiddeti ile rahatsız edici bir hale geliyorsa acil servis tarafından bazı müdahaleler yapılması söz konusudur.

 

Risk Taşıyan Durumlar

 

Bazen alerjik bazen de sistemsel nedenlere bağlı oluşan burun kanaması çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmasından dolayı büyük bir risk taşımaktadır. Burna giren farklı cisimlerin neden olabileceği kanamaların olması durumunda yanlış müdahaleden kaçınmak gerekir aksi takdirde basit bir kanama daha riskli duruma gelebilir. Tansiyon hastalığı ve kanama bozukluğu gibi farklı kronik rahatsızlıklara sahip olan kişiler için de fazlasıyla brisk taşımaktadır.

 

Nasıl tedavi edilir?

 

Kanamalar acil servislerde kontrol altına alınabilir fakat daha kapsamlı bir sonuca ulaşmak için kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılan endoskopik muayene burun kanamasının yerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Bahsettiğimiz gibi ön burun ve arka burun kanamalarının tespiti tedavi için kullanılacak yöntemi belirlemek adına önemlidir.

 

Ön Burun Kanaması ile Arka Burun Kanaması Nasıl Ayırt Edilir?

 

Burun kanamasını ön veya arka burun kaynaklı olduğunu ayırt edebilmek mümkündür. Ön burun kanamaları kuru ve sıcak hava nedeniyle burun içinde kabuklanmadan kaynaklı kanamalar meydana gelebilir. Bunu önlemek için nemlendiriciler kullanmak gibi bazı basit önlemler alınabilir. Arka burun kanamalarında ise kanma sadece burun odaklı değil boğaz ve ağızdan gelen kanamalara da neden olmaktadır ve mutlaka doktora gitmek gerekir. Arka burun kanamasının da görüldüğü yetişkinler ve ileri yaş grupları aynı anda burun kanaması ve ağızdan kan gelmesi durumunu da yaşayabilmektedirler.

 

Eğer ön burun kanaması söz konusu ise ucunda kimyasal maddelere sahip olan tıbbi bir yakma işlemi ile çözüm yoluna gidilir. Ama daha ciddi bir sorun teşkil eden arka burun kanaması durumunda ise hastanın müşahede altında tutularak gerekli takibin yapılması gerekir. Tedaviler sadece bunlarla sınırlı değildir bunun gidişatını belirleyecek olan şey kanmanın durumu ve bulunduğu yer ile ilgilidir.

 

Tek Taraflı Burun Kanaması

 

Tek taraflı kanamaların da olduğu rahatsızlıklarda çok hassas olan kılcal damarların çatlaması söz konusu olabilir. Çocuk ve  genç yaşlarda daha sık görülen bu tip kanamalar ön burun kanaması olarak görülür.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Herkesin, Mutlaka, Bir, Kez, Başına, Gelen, Rahatsızlık:, Burun, Kanaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.