Haber Detayı
02 Haziran 2017 - Cuma 08:37 Bu haber 3189 kez okundu
 
Atatürk Taşucu'nda Kitabı çıktı
Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce’nin, anıları, yaşamı, anlatıları ve belgelerden yola çıkarak yazdığı “Atatürk Taşucu'nda- Gazi Çiftliği ve Atatürk Evi” adlı kitap yayınlandı.
YAŞAM Haberi


Arslan Eyce, Mustafa Kemal’in, 1925-1926-1934-1935 yılları olmak üzere, Taşucu’na dört kez gelişini kitabında ayrıntıları ile anlatıyor.

Eyce, "Kitapta Taşucu’nun genel tarihi dışında, Osmanlının son yüzyılından başlayarak, cumhuriyetin 1940’lı yıllarına kadar geçen süreçte, kasabanın ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına dair bilgiler sunarken, Rumların bölgeden mübadele ile göçü ve yörede yaşanmış aşkları da bir anlatı olarak okuyucuya sunuyor.

Öte yandan, özellikle yakın tarihe dair Silifke ve Taşucu’ndaki siyasi olaylara dair bilgiler de aktarılmaktadır. Bu siyasi gelişmeler içinde özellikle Silifkeli milletvekillerinin padişah yanlısı ve cumhuriyet karşı tutumları, gerici Hoca Askeri ayaklanması ve Atatürk’e suikast girişimine dikkat çekmektedir.

Gazi Çiftliği dışında, “Atatürk Evi”nin yapılmasıyla da Atatürk’ün hayalinin nasıl gerçeğe dönüştüğünün öyküsü de bu kitapta yer alıyor" dedi.

ARSLAN EYCE KİMDİR?

1936 Yılında Silifke’nin Taşucu kasabasında dünyaya geldi. Tenceresi kaynayan bir aileden gelen Eyce’nin, yaşadığı kasabanın halkı fakirlik, yokluk içinde bir yaşam sürüyordu. Onlara “baldırı çıplak” derlerdi. Bir kuruşluk kredileri yoktu, zor ve fakir yaşam onları alkole meyhanelere itmiş, şarap ispirto kolonya ve esrarın esiri olmuşlardı.

1968 yılına gelindiğinde bu sefalete son verecek, Taşucu Balıkçılık Kooperatifini kurmuş ve “Emek birleşmezse özgürlük olmaz, kooperatif kur sefaletten kurtul” parolası ile “emek savaşı”nı başlatmıştır.

Taşucu Balıkçılık Kooperatifi’ndeki başarısı ile 1972 de Mersin Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği İÇKO- BİRLİK Genel Başkanlığına seçilen Eyce, ülke düzeyindeki tarımsal kooperatiflerin konfederasyon olan Köy- Koop’ta Genel Başkan yardımcılığına seçilmiştir.

Başarıları ile 1972 yılında yılın kooperatifçisi seçilen Eyce aynı yıl uluslararası alanda da, Almanya ve Hollanda da başarılı kooperatifçi olarak gösterilmiştir. C.H.P parti programı olan Köy Kent Projesinde görev almış, 1973 yılında da C.H.P milletvekilli adayı seçilmiştir.  

Eyce 1975 Yılında Atatürk’ün kurduğu Türk Kooperatifçilik Kurumuna Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Aynı yıl, Eyce’nin Kooperatifçilik öyküsünü yazan Prof. Ozan Ozankaya “Karacan Ödülü”nü kazanmıştır. Eyce’nin Kooperatifçilikteki başarıları birçok üniversitelerin araştırma konusu olurken hayat öyküsü de TRT tarafından belgesel yapılmıştır.

1980 Askeri yönetiminin Köy-Koop ve kooperatifçiliğe el koyması ile köyüne çekilen Eyce Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nı ve Arslan Eyce Amphora Müzesi’ni kurmuştur. Arslan Eyce, köyünde yaşamasını sürdürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Atatürk, Taşucu'nda, Kitabı, çıktı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.