Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 13:56 Bu haber 1316 kez okundu
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Büyük Bir Coşku Ve Heyecanla Kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ilk olarak kaymakamlık binasında, Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Tahir Özgenç’in tebrikleri kabulü ile başladı.
SİLİFKE Haberi


Silifkelilerin yoğun ilgi gösterdiği kutlamalar çerçevesinde 28 Ekim  günü saat 13.00'de Anıt Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenklerin sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Bayrağımız göndere çekildi. Çelenk sunma törenine Kaymakam Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Tahir Özgenç, İlçe Protokolü, Kahraman Gazilerimiz, Aziz Şehitlerimizin yakınları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Amir ve Müdürleri, Siyasi Partilerin Yöneticileri, Meslek Odaları Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, kalabalık bir halk topluluğu, Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ilk olarak kaymakamlık binasında, Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Tahir Özgenç’in tebrikleri kabulü ile başladı.

Ardından Anıt Meydanında başlayan kutlamalar büyük bir coşku ve heyecana neden oldu. Binlerce Silifkelinin meydan ve çevresini doldurduğu Anıt Meydanındaki tören, Kaymakam Ersin Emiroğlu ve Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok ile bayram coşkusunu paylaşmaya gelenlerin bayramını kutlaması ile başladı. Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Şanlı Bayrağımız göndere çekildi. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapan Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu konuşmasına, “Cennet vatanımızın en güzel köşelerinden biri olan Silifke'mizde, vatandaşlarımıza hizmeti en güzel şekilde yürüten, halka hizmeti halka hizmet olarak gören; saygıdeğer çalışma arkadaşlarım, vatanımızı bizlere yurt yapan, millet için, bayrak için, ezan-din için mertebelerin en üstü olan şahadet ile müşerref olmuş aziz şehitlerimizin değerli aileleri, yine bu ülkü uğruna savaşmış, bu ülkü uğruna yara almış kıymetli gazilerimiz, çalışkan, üretken, sevgili Silifkeliler, geleceğimiz, göz nurumuz, gurur ve güven kaynağımız sevgili öğrenciler, sevgili gençler, Asil Türk milletinin daima özgür olan ruhunun sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümü, Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!” diyerek başladı.

“Bu aziz millet, bizler, hiçbir zaman esaret altında yaşamamış, başka devletlerin sömürgesi olmamış, sendelemiş ama asla yıkılmamış, Anka kuşu misali küllerinden daima yeniden doğmuş, bundan 96 yıl önce istiklal savaşımızın baş komutanı, önderi Gazi Mustafa Kemal ile bir daha hiç yıkılmamak üzere son devletini ve onun bize yakışır yönetim şeklini yani Cumhuriyeti tüm dünyaya ilan etmiştir” diyerek konuşmasını sürdüren Kaymakam Emiroğlu, “ "Cumhuriyet benim karakterimdir" diyen Atatürk bu sözü ile aslında asil Türk milletinin özgür karakterini anlatmış, bizlere en fazla yakışan yönetim şeklini hayata geçirmiştir.Cumhuriyet rejimini bizlere sunan Gazi Mustafa Kemal, sadece bir yönetim şekli değil, bir yaşam şekli, bir hayat felsefesi halinde, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, laik ve sosyal devlet anlayışının Cumhuriyetin esasını oluşturduğunu da bizlere göstermiş ve devletimizin en temeline oturtmuştur” dedi.

Emiroğlu konuşmasını  şu sözlerle sürdürdü; “96 yıl önce bugün ilan edilen Cumhuriyet yönetimi, yüce Türk milletini, önderinin de gösterdiği hedef olan çağdaş millletlerin seviyesine çıkarmak ve hatta onların da önüne geçmesini sağlamak amacını güder. Bizler, bu amaç için gücümüzü damarlarımızdaki asil kandan alırken, her dönemde olduğu gibi bizleri bu kutlu yoldan uzaklaştırmak, önümüze engeller koymak isteyenler olmuştur, olmaktadır ve olacaktır. İstiklal savaşımızda, milli mücadele dönemimizde, bunu silahları ile doğrudan bizlerle savaşarak yapmaya kalkan emperyalist devletler, bu gün maşalarını, kuklalarını kullanmaya, fetö, pkk, ypg, pyd, deaş gibi terör örgütleri vasıtasıyla, hiç durmadan devam edecek yürüyüşümüze engeller koymaya çalışmaktadırlar.

Bize silah doğrultan emperyalist güçlerin uşaklarına kuklalarına karşı aziz milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimiz gereken cevabı en güzel şekilde vermektedir.

Ancak batının bu emperyalist güçleri ve onların maşaları her defasında hezimete uğrasalar da, bu amaçlarından asla vazgeçmeyeceklerdir.

Bizlerin bu mücadeleden galip çıkabilmesi, silahlı mücadelemizin yanında aklın, bilimin, eğitimin, hakkın ve adaletin en üst seviyede gelişimi ve temini ile sağlanabileceğini unutmamakla gerçekleşecektir.

Değerli Silifkeliler, bizler bu mücadelede işimizi en iyi şekilde yaparak yerimizi almalıyız.

Çiftçimiz, köylümüz en güzel en verimli üretimi gerçekleştirerek, esnafımız en kaliteli malı satarak işini en güzel şekilde yaparak,

Memurumuz, işçimiz hizmeti, üretimi bir ibadet inancıyla gerçekleştirerek, halka hizmeti hakka hizmet olarak görerek,

İş adamlarımız her zaman yeni yatırımlarla ve üretirken en yüksek verimi amaçlayıp en yüksek doğa ve çevre duyarlılığıyla hareket ederek,

Siyasetçilerimiz günlük hesapları bir kenara bırakmış, milletin, ülkenin menfaatine politikalar üreterek,

Kısacası "vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır" sözünü her hücremizde hissedip hayata geçirerek bu mücadelede üzerimizde düşeni yapabiliriz.

Eğitim ordumuzun değerli neferleri, saygıdeğer öğretmenlerim; sizlere düşen görev herkesten daha zor ve fakat hepimizin vazifesinden de daha kutsaldır. "Fikri hür, vicdanı hür" nesiller yetiştirmelisiniz ki yeni nesil sizlerin eseri olsun.

Çocuklarımıza öncelikle sevgiyi, sevmeyi öğretiniz.

Öğrencileriniz, annesini, babasını, ailesini seven çocuklar olsun ki toplumun temeli sevgi üzerine inşa edilsin.

Öğrencileriniz doğayı, hayvanları, ormanları, denizleri seven çocuklar olsun ki gelecekte yaşanılabilir bir dünya inşa etsinler

Öğrencileriniz vatanını, milletini, bayrağını, ezanını seven çocuklar olsun ki gücünü milli ve manevi değerlerinden olan bir ülke inşa etsinler.

Alparslan'ı, Fatih'i, Atatürk'ü sevsin çocuklarımız, atasını bilsin öğrencilerimiz ki her biri bir önder, her biri bir lider olacak karakterde yetişsin, o kişilikte ülkesine ve milletine hizmet etsin.

işte böyle bir gençlik ile cumhuriyetimizin geleceğe güvenle bakacak ve dünya durdukça payidar olacaktır.

Sevgili gençler, sevgili öğrenciler, Cumhuriyetimizin emanetçileri; yaklaşık bir asır önce, 96 yıl önce, bu ülkenin atası Gazi Mustafa Kemal size bir ülkfe) miras bıraktı. "Cumhuriyeti yaşatmak ve yükseltmek" mirası.

En kıymetli varlığımız ve mirasımız olan Cumhuriyet sizlerin elinde, bilimin, aklın, düşünmenin ve sorgulamanın ışığında yaşayacak ve yükselecektir.

En önemli, en güçlü yanınız olan aklınızı asla ama asla esir etmeyin. Hiçbir akımın, hiçbir dayatmanın peşinden, sorgulamadan, düşünmeden gitmeyin. Gerçek yol göstericinin aklınız, okumanız ve düşünmeniz sonucunda elde edeceğiniz muhakeme yeteneğiniz olduğunu asla unutmayın.

Ve unutmayın ki en zor zamanda dahi muhtaç olduğunuz kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Bu vesile ile Geçmişten özgürlükle gelip 96 yıl önce yıkılmayacak temeller üzerine inşa edilen Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, milletimiz ve ülkemiz için feda-i can eyleyen aziz şehitlerimizi ve ahrete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum, ruhları şad olsun!

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yılını; Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha kutluyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.”

Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun konuşmasının ardından Göksu Anadolu Lisesi öğrencisi Aleyna Çevik Bayrak adlı şiiri okurken,  törende Cumhuriyet Bayramı nedeni ile düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında ve satranç turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Kahraman gazilerimiz tarafından takdim edildi.

Göksu İlkokulu öğrencileri ve Silifke Halk Eğitim Merkezi Gönüllü Halk Dansları topluluğu tarafından halkoyunları gösterileri sunulurken, Taşucu Anadolu Lisesi Bando ekibinin eşliğinde Resmi geçide katılan öğrenci gurupları, komando taburu, motorlu Jandarma, Polis ve  Zabıta ekibinin geçişi ile anıt meydanındaki tören sona erdi.

Kaynak: Editör: Umut CAN
 
Etiketler: 29, Ekim, Cumhuriyet, Bayramı, Büyük, Bir, Coşku, Ve, Heyecanla, Kutlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.